klimatyzacja i wentylacja

16/01/2017

zmiana

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 19:05

U mnie domek parterowy z pełnym podpiwniczeniem.

Parter 160m2 - kubatura 420m3. Sprawność odzysku na poziomie 85-90% jest możliwa, ale tylko w szczególnych okolicznościach gdy mamy dużą różnice w temperaturach powietrza wywiewanego i nawiewanego oraz odpowiednio wysoką wilgotność powietrza, ale takie warunki w praktyce są bardzo rzadkie.

Dlatego zamiast podawać możliwą wartość chwilową sprawności powinno się operować sprawnością średniosezonową która oddaje możliwości urządzenia “w praktyce”, a ta wynosi ok. 60%.

Wentylacje mam zrobioną tylko na parterze bez GW.

Robiłem wszystko sam włacznie z projektem, który oczywiście skonsultowałem.

Instalacja zrobiona na rurach miekkich spiro 160/125mm + kształtki ocynkowane, dobre taśmy + wełna zamoprzylepna.

Rekuperator 350 z silnikami pradu stalego. No to powiedz mi, czy mój plan jest gorszy od reku:

GWC powietrzny rurowy, wpada do domu do jakiejś magicznej drewnianej skrzynki. Ze skrzynki idą kanały pod każdy grzejnik w pokojach 200×60. W łazienkach i kuchni standardowe kanały wentylacyjne w/g przepisów. Do kominka i do kotła dodatkowe kanały z powietrzem z zewnątrz.

W zimie grawitacyjnie, w lato nadciśnienie(duży wentylator na rurze z GWC). Czy to zadziała?

To że reku nie słychać, to nie wierzę, no chyba że nie wiecie co to cisza.

Jeśli byłbym inspektorem nadzoru budowlanego - nie odebrałbym takiego domu. Zgodnie z przepisami montując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną nie wolno nam korzystać z wentylacji grawitacyjnej.

A tak na logikę: chcesz odzyskiwać na rekuperatorze ciepło, czyli jak najwięcej powietrza wywiewanego powinno przechodzić przez wymiennik rekuperatora. Tworząc dodatkowe kanały sam sobie niszczysz bilans powietrzny i energetyczny całego układu.

Zdecyduj się: albo CAŁY dom jest obsługiwany przez rekuperator, albo daruj go sobie całkowicie. Bo nie tylko wydasz podwójnie pieniądze, ale także efekt wentylacyjny będzie mizerny. plus będziesz bulił za ogrzewanie jak za zboże co zimę…

U mnie dzięki dobrej izolacji i rekuperacji dom zużywa oleju opałowego za 2000-2500 rocznie. Wraz z ciepłą wodą. Dom 215m2 powierzchni użytkowej. A zmiany w standardowym projekcie Archipelagu zrobił mi dobry audytor już kilka lat temu. Mieszkam od 4 lat, więc wiem co mówię.

Planuję też zrobić w kominie 2 dodatkowe przewody wentylacyjne na stryszek nad poddaszem, tak jakby kiedyś chciał to ciepełko jeszcze odzyskiwać to będę kombinować jak. Po prostu klimatyzacja warszawa montaż będę miał w piwnicy wlot gwc i wyloty na pokoje, 2 kanały na stryszek , a na stryszku można się dobić do kominów wentylacyjnych.

Całosc wyniosła mnie 6000 zł brutto za wszystko, nawet doliczyłem 3 tarcze do cięcia batonu .

W ogóle nie interesuje mnie czas zwrotu inwestycji, moja inwestycja w zdrowie całej rodziny bezcenna.

Hałas: przez strop - nic nie słyszę, szum powietrza na 3 biegu wogole nie słychac a pracuje przeważnie 1 lub 2.

Bieg 4/5 wg mnie niepotrzebny. Ale w jakim sensie ?, a warto zawsze , ale napisz o co Ci idzie o odniesieniu do pieca na groszek.

Ja planuje piec gaz kondensat (podłogówka pół domu, grzejniki i kominek powietrzny z grawitacyjnym rozprowadzeniem - no może dużo powiedziane ale na salon i korytarz daje), a WM załozyłem z tego względu, ze chce mieć świeże powietrze, i tak oizolowałem hałupe, że straty wentylacji przy grawitacyjnej zaprzepaszczały by sens tak mocnego izolowania - mam ściany na poziomie 0,15 a sufit myśle ze około 0,12-13, okna niezłe z roletami zewn.

Jeszcze mysle jak wpiąć ciepło z kominka w zimie do reku ale to juz inne

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting www © klimatyzacja i wentylacja, all rights reserved.
klimatyzacja i wentylacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.