klimatyzacja i wentylacja

17/03/2017

wymiennik

Opublikowane jako: Bez kategorii — Tagi:, — admin @ 17:58

To w kolektorach płytowych można wymieniać samą szybę? Czyżby ramy kolektorów były skręcane? Z tego co wiem to w kolektorach próżniowych wyminia się w razie uszkodzeń mechanicznych tylko pojedyncze rury prózniowe. Koszt jednej to ok 25zł. Dobrze wykonane instalacje na kolektorach prózniowych pozwalają zaoczedzić ponad 30% na gazie lub oleju rocznie. I nie są to dane teoretyczne tylko zebrane od osób którzy użytkują takie instalacje. Osboby te mówią zę latem wpuszczają nadmiar ciepła z kolektorów do grzejnika w łazience i dzięki temu (szczególnie tarez kiedy miesiace letnie są bardzo wilgotne) mogą suszyć pranie w łazience.  Zgadzam się zdecydowanie z  http://klimatyzator.eu moim przedmówcą. Ja od roku użytkuje kolektory próżniowe do ogrzewania wody i wspomagania ogrzewania i dokładnie jak Pan opisał - latem grzeję sobie w łazience co się sprawdza w chłodniejsze i deszczowe dni szczególnie, że łazienkę mam na północnej ścianie i przez to trochę chłodną Zgadzam się z przedmówcami, zwłaszcza że na rurowe producenci na uszkodzenia mechaniczne dają gwarancję jak np padałby grad do 2,5 cm. Jak ktoś rzuci cegłówką to gwarancji nie uznają i dokupujesz rurkę we własnym zakresie ale gdyby Helmuty miały zakupić taki solar bez żadnych dotacji to by nie kupiły bo nie miało by to sensu ekonomicznego. W Polsce nie ma dotacji do solarów więc też to jest bez sensu. Przepraszam, dotacje są w wysokości nawet 50%. Polega to na tym że instalacji solarna bez dostacji kosztuje 8 tys zł, z dotacją 50% 16 tys. Więc spoko. Sensoswniejsze są powietrzne PC   Myślę że wszystko zależy od tego jakie kolektory zamontujesz i jak zostaną zainstalowane.  Preferencyjny kredyt oznacza ze trzeba go spłacić wraz z odsetkami. Na dofinansowaniach zarabiają głównie firmy wygrywające przetargi na montaż kolektorów np w gminach objetych dofinansowaniem. Przeciętny użytkownik klimatyzacje w Warszawie dostaje informację że ciepłą wodę będzie “miał za darmo”. Tylko teraz musi wyłozyć te 8 czy 10 tys. Kto solidnie sobie policzy ten na instalacje solarne nie spojrzy.   Koszt to równe 3 tys. + instalacja, zestaw pompowy oraz sterownik i bojler 300l razem ok. 7 tys. Bez dopłat, kredytów itd. Jeżeli założymy, że wewnątrz domu będziemy utrzymywali 21*C, a po drugiej stronie zewnętrznej damy wartość dla strefy II, a więc – 18*C

Różnica temp wynosi: 39*C

Teraz mnożymy ten wynik przez wartość U dla naszej ściany np. U=0,3. Wynik określa nam stratę ciepła na 1m2

To co nam wyjdzie mnożymy przez powierzchnię ścian zewnętrznych i uzyskamy stratę dla całego budynku.

Możemy również naszą ścianę wirtualnie ocieplić i oszacować stratę ciepła.

Podobne obliczenia należy wykonać dla okien oraz innych przegród. Wystarczy znać ich U

Uzyskany wynik (stratę) mnożymy razy wartość 1kWh którą produkuje np. nasz piec i już wiemy jak bardzo opłaca nam się ocieplać.

To tylko moje wyliczenia i proszę o ewentualny komentarz czy są poprawne.

Idąc dalej tym tokiem myślenia to czy mogę wyliczać stratę ciepła np. dla danego dnia, lub też danej chwili.

Przecież nie ma cały czas temp -20*C na zewnątrz i te straty są mniejsze.

Np. teraz mam w moim pokoju +22,1*C, a na zewnątrz jest -4,6*C

Różnica temp wynosi 26,7*C. Ten wynik razy współczynnik U i razy metry kwadratowe ścian.

Poprawnie rozumuję?

Może już jest taki temat jak to wyliczyć - bo ciągle szukam oszczędności 600zł które zasugerował mi PH od producenta styropianu.

Jeśli chodzi o grzanie to w grudniu jak dobrze pamiętam był tylko jeden dzień gdy podbiły wodę pod 40*C

W styczniu było może 5 dni gdy temp wody podeszła o zaledwie kilka stopni.

Musiałbym sprawdzić na liczniku zysków energii ile wyprodukowały. Latem natomiast musi być podłączony dodatkowy odbiornik energii cieplnej gdyż niejednokrotnie woda przekracza w środku dnia 85*C i energia musi zostać oddana.

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting www © klimatyzacja i wentylacja, all rights reserved.
klimatyzacja i wentylacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.