klimatyzacja i wentylacja

16/01/2017

montowanie

Opublikowane jako: Bez kategorii — admin @ 19:07

żeby nie było wątpliwości: kilak lat temu przenieśliśmy biuro do pogierkowskiego kwadraciaka (ok.140m2). Wg audytu energetycznego (dane na marzec 200 roczny koszt ogrzania tego domu gazem ziemnym przed termomodernizacją i zamontowaniem rekuperatora wyniósł 8900 PLN. Po dociepleniu i rekuperacji: niecałe 1200… Mam więc własne doświadczenia z dwoma domami z rekuperacją, plus dość dużą liczbą instalacji, jakie moja firma wykonała.no widzisz, wilgotność 50% i stosunek nawiew/wywiew 50/50, takie warunki faktycznie rzadko się zdarzają… Porównanie specyficzne, ale chyba rozumiem o co Ci chodzi Zacząłem dumać i faktycznie dlaczego by nie puścić wentylacji na stryszek, ale koniec końców i chcąc nie chcąc wlot z gwc mam na dole, a wylot z wentylacji na górze.

Aby odebrać ciepło z wylotu muszę albo zurzyte powietrze przepompować na dół i potem na górę i wywalić np. kominem, albo świerze przepompować na górę, tam podgrzać i z powrotem na dół. Takie pompowanie powietrza z góry na dół wydaje mnie się nie tylko hałaśliwe ale i nieopłacalne. Tu pytanie ile to źre prądu?

Czy nie prościej na górze i na dole na kanałach zamontować nagrzewnicę i pompować wodę?! Przejrzałem alledrogo pod tym kątem. Widzę tam nówkę za 1100(trza mieć dwie), ale widzę też masę zabawek, z których się da to zrobić po 100-200zł, np zmieniając kategorię na motoryzacja i wyszukiwanie na nagrzewnica. Pompa 200zł, rurki woda i trochę glikolu.

Generalnie w swojej wypowiedzi nie chciałem negować przydatności rekuperatorów bo należę do propagatorów tego rozwiązania, chciałem tylko zwrócić uwagę na kilka wątków dotyczących rekuperatorów, które w mojej ocenie są istotne. Jednym z nich jest nierzetelnie podawana przez producentów sprawność odzysku.

nie odbieraj tego jako obrony tych cudów które producenci wypisują na reklamówkach bo sam wiem jaskie bzdury można przeczytać, chodzi mi o to byś nie wrzucał wszystkich aut do worka na złom

Podkreślam: rekuperator jest niezbędnym elementem domu energooszczędnego (czyli o bardzo dobrej izolacji i bardzo szczelnego). Życie w domu energooszczędnym bez wentylacji mechanicznej byłoby raczej mało przyjemne…

Brak komentarzy

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting www © klimatyzacja i wentylacja, all rights reserved.
klimatyzacja i wentylacja is proudly powered by WordPress.
Theme Redesigned by Kaushal Sheth originally developed by Michael Martine
Tłumaczenie Polski Blogger dla Polski support Wordpress.